Wolna Białoruś, fundacja SSN, więzniowie polityczni, Dyktator Łukaszenka, Bialoruś, Białorusini w Polsce, protesty w Białorusi, dyktatura, emigranci w Polsce, Pomoc Białorusi, Gzodzina stąd na Wschód.

Witaj w grze

Za chwilę przeniesiesz się do 2020 roku do stolicy Białorusi – Mińska. Poznasz bohaterów naszej gry i podejmiesz za nich decyzje, które wpłyną na ich dalsze losy.

Pamiętaj nie ma złych, ani dobrych odpowiedzi.

Zamieszczoną tu grę można wykorzystywać do prowadzenia lekcji w szkołach średnich (rekomendowany wiek uczestników 16+)

Pamiętaj, że możesz wcisnąć pauzę, żeby dać sobie czas. Będziesz wtedy spokojnie mógł_ła przemyśleć/przedyskutować zagadnienia, które poruszają prowadzący.

Jeśli lekcję odtwarzacie w klasie decyzję o wyborach bohaterów podejmijcie poprzez głosowanie (podnoszenie rąk i zliczanie głosów).

Pamiętajcie o nieocenianiu wyborów innych i o zasadzie dobrowolności w dyskusji/głosowaniu.

Gra ma na celu uwrażliwienie na prześladowania i łamanie praw człowieka. Zwraca uwagę na strategie obrony wolności w państwie demokratycznym/ zagrożenie przejęcia władzy przez reżim. Białoruś jest tu casusem, który pomaga w empatycznym zrozumienie „innego”, a także w zapobieganiu zachowaniom i postawom dyskryminacyjnym także w stosunku do innych mniejszości, napotkanych emigrantów.

Zobacz film a potem dokonaj wyboru

Odtwórz wideo

W Mińsku trwają protesty po sfałszowanych wyborach.

Vitalik, kolega ze studiów Alesia, ucieka przed służbami bezpieczeństwa.

Dzwoni domofonem. Czy Aleś mu otwiera?